Cztery energie kolorystyczne – część 1

Istnieją cztery typy temperamentów: choleryk, sangwinik, flegmatyk i melancholik. Rozpoznanie poszczególnych typów ułatwia zrozumieni innych i komunikację z nimi. Pierwszym krokiem ku poznaniu innych jest jednak odkrycie swojej osobowości.

Artykuł jest wprowadzeniem do większego cyklu psychologicznych tekstów na temat poznawania siebie oraz innych. Polecam książkę Osobowość Plus. Jak zrozumieć innych przez zrozumienie siebie – Florence Littauer, która jest bogatym źródłem wiedzy na temat osobowości. Ogromną porcją wiedzy oraz inspiracji podzieliła się również ze mną prowadząca warsztaty z soft skills, trenerka biznesu i coach Małgorzata Mrug (http://mrug.pl)

1. Jaką energią kolorystyczną jesteś? – TEST

W celu rozpoznania swojego temperamentu oraz przypisanej mu energii kolorystycznej warto wykonać test określający profil osobowości. Zawiera on 40 pytań – określeń, które podzielono na mocne i słabe strony. Na każde pytanie odpowiadaj bez dłuższego zastanowienia. TEST dostępny jest tutaj  oraz tutaj. Po odpowiedzi na wszystkie pytania otrzymasz wynik.

Bardzo rzadko zdarza się tak, że pasuje do nas tylko jedna energia kolorystyczna. Tylko 3% ludzi na świecie ma jedną dominującą energię. W większości przypadków reprezentujemy dwie (54%) lub trzy (43%). Warto jednak zaobserwować ile punktów uzyskaliśmy przy każdej z nich, aby określić dominujące energie.

2. Funkcje i postawy poznawcze poszczególnych energii kolorystycznych

Do poszczególnych energii kolorystycznych przypisany jest temperament (typy temperamentów stworzył Hipokrates)

KOLORY

Niebieski – obmyśla

Czerwony – działa

Zielony – obserwuje

Żółty – mówi

Spójrzmy na wykres funkcji i postaw poznawczych, które określają jak poszczególne energie kolorystyczne oceniają, wartościują otaczający świat oraz jak podejmuję decyzje.

STYLE1Świat wewnętrzny (introwersja) to domeny energii zielonej i niebieskiej. Cenią sobie spokój, obserwację, głębię i intymność, uczucia kierują do wewnątrz.

Świat zewnętrzny (ekstrawersja) to domeny energii czerwonej i żółtej. Emocje wyrażają na zewnątrz, są wylewni, werbalizują swoje uczucia.

AMBIWERTYK – łączy obie postawy: w życiu prywatnym może być ekstrawertykiem, a w zawodowym introwertykiem.

3. Poznaj bliżej energie kolorystyczne i odpowiadające im typy temperamentów

Znajomość słabych i mocnych stron każdej energii kolorystycznej przydaje się zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Dzięki znajomości typów temperamentu możemy lepiej dobrać współpracowników, lepiej porozumiewać się z partnerem. Warto pamiętać, że nie ma lepszych lub gorszych typów temperamentów. Pewne cechy poszczególnego temperamentu przynoszą korzyść, a inne utrudniają relacje z innymi.

(Opracowania poszczególnych energii kolorystycznych pochodzą z książki Osobowość Plus. Jak zrozumieć innych przez zrozumienie siebie – Florence Littauer)

cholerykCzerwony bardzo często zostaje szefem, liderem projektów, działów. Dąży do realizacji celów, szybko podejmuje decyzje i nie boi się wyzwań. Łatwo można rozpoznać go również po przyjmowaniu otwartej postawy, często trzyma ręce na biodrach. Na jego biurku lub w jego pokoju/gabinecie znajdziesz dyplomy, puchary, medale. Czerwony działa – to właśnie ta energia jest spontaniczna i jeśli zechce skoczyć ze spadochronu, to skacze 🙂

Idealnym uzupełnieniem cholerycznego czerwonego jest analityczny niebieski.

melancholikNiebieski bardzo dobrze sprawdzi się w sytuacjach kryzysowych, zanim podejmie decyzje dokładnie oceni szanse i zagrożenia. Jeśli potrzebujesz kogoś kto wykona jakieś zadanie bardzo dokładnie, a rola szczegółów jest istotna, zleć to zadanie niebieskiemu. Ta energia działa w sposób zaplanowany, analizuje podejmowane przez siebie decyzje, jest również krytyczna wobec siebie i innych. Woli działać samodzielnie, w kontaktach z innymi jest dyplomatyczna.

flegmatykZielony to tzw. “tonik”, najbardziej ceni sobie relacje z innymi i współpracę. To najbardziej cierpliwa ze wszystkich energii kolorystycznych. Chętnie pomaga innym, potrafi uspokoić nerwowe osoby. Jeśli szukasz przyjaciela, osoby wiernej i współczującej, zielony idealnie sprawdzi się w tej roli. Ceni harmonię, unika konfliktów, nie lubi zmian. Długo podejmuje decyzje. To osoby delikatne, introwertyczne. Biurko zielonego jest schludne, często są na nim zdjęcia najbliższych, w pracy próbuje sobie stworzyć drugi dom.

sangwinik

Żółty świetnie sprawdzi się w roli handlowca, ponieważ szybko nawiązuje relacje z innymi, idealnie czuje się w grupie, rozbudza entuzjazm u innych. Inspirują go ludzie, jest optymistą, potrafi rozluźniać atmosferę. Kieruje się emocjami przy podejmowaniu decyzji, ma wiele dobrych pomysłów. Bywa jednak niesystematyczny, ma słomiany zapał. Biurko żółtego dla osoby z boku może przypominać chaos i nieład, jednak żółty mimo ilości kolorowych karteczek i pozornego bałaganu, dokładnie wie co gdzie jest. Żółty nie lubi być w pokoju sam, więc jeśli dasz mu w pracy oddzielny pokój, będzie szukał okazji do rozmów z innymi.

4. Koło energii kolorystycznych

Poszczególne energie kolorystyczne inaczej zachowują się kiedy mają dobry oraz zły dzień. Rozpoznanie jakim kolorem jest nasza znajoma, partner, szef będzie zatem najskuteczniejsze jeśli zaobserwujemy ich zachowanie w obu tych dniach.

koło 1

koło 2Warto również dodać, że najdalej jest do siebie energiom po skosie: czerwony-zielony, żółty-niebieski.

Zainteresowała Cię ta tematyka? Chcesz dokładniej poznać poszczególne energie kolorystyczne? Chętnie napiszę więcej tekstów na ten temat. Zostaw w komentarzu informację jaką energią kolorystyczną jesteś 🙂

Advertisements